Eve_S

RÓŻNOŚCI

ŁAM STEREOTYPY

łam stereotypyŁAM STEREOTYPY - O SPRAWNYCH INACZEJ

www.lamstereotypy.wordpress.com

 

Pomysł powstania profilu na facebooku a także strony internetowej "ŁAM STEREOTYPY" zrodził się w głowach dwóch przyjaciółek - Anny Dabrowskiej i Joanny Pąk. Pierwsza to znana z TV Lublin reporterka, prezenterka, kierownik magazynu reporterów "Zdarzenia"/ więcej o tej znakomitej kobiecie - społeczniku dowiecie się klikając w zakładkę "WYWIADY"/

 Jestem przekonana, że po przeczytaniu wywiadu z Anią sami przekonacie się z kim macie do czynienia. Wbrew pozorom to osoba nieśmiała, niechętnie mówiąca o sobie. Z Anią znamy się szmat czasu - Ona zaczynała pracę w TV Lublin, ja stawiałam pierwsze kroki jako modelka w Grupie Reklamowej "Femmelette" działającej również przy telewizji. Joasię poznałam niedawno, oczywiście dzieki Ani, która była pomysłodawczynią jej wieczorku poetyckiego w lubelskim Klubie ONA, w którym razem z Anią działamy.

 

Joasia Pąk jest niepełnosprawna od urodzenia. Pisze prawą stopą. Wydała 8 tomików poezji. Niepełnosprawność nie przeszkadza jej w bardzo aktywnym życiu. Jest bardzo dzielna, motywuje innych niepełnosprawnych do działania. Teraz wspólnie z Anią Dąbrowską zwarły szyki i stworzyły - “Łam stereotypy – o sprawnych inaczej”. Joasia w jednym z felietonów pisze "... jeżeli chcemy, aby przykre i krzywdzące stereotypy o osobach niepełnosprawnych poszły w zapomnienie musimy same o to walczyć. Ma to być praca u podstaw. Bardzo często osoby chore i niepełnosprawne postrzegane są jako ktoś mało zaradny, roszczeniowy, z miną wiecznie niezadowolonego człowieka pokrzywdzonego przez los. Z doświadczenia wiemy, że wcale tak nie jest i ten mit postanowiłyśmy obalić publikując na stronie facebook`a artykuły przedstawiające sylwetki aktywnych niepełnosprawnych np. studentów, sportowców, artystów, pracowników kultury i innych zawodów. Pokazujemy tam ludzi, którzy przełamali lęk, by wejść w świat zdrowego społeczeństwa. Tymi publikacjami chciałyśmy dodać odwagi wahającym się, stale widzącym swój wózek i swoją niepełnosprawność, która tkwi uparcie w ich umysłach blokując tym samym drogę do w miarę normalnego funkcjonowania w życiu społecznym. Wzorce i przykłady są podstawą do działania, są motywacją do tego, aby odrzucić marazm i patrzenie w sufit. Wiemy, że te osoby stać na wiele pożytecznych działań i dokonanie zmian w swoim życiu. Warunkiem tej mobilizacji jest akceptacja swojej i cudzej niepełnoprawności. Publikacje tekstów służą pomocą innym, są małym światełkiem w tunelu dla osób mniej sprawnych".

 

ŁAM STEREOTYPY - O SPRAWNYCH INACZEJ

informacje, artykuły, porady dla osób z niepełnosprawnością i nie tylko!

Dołącz * Pisz artykuły * Podziel się swoimi przemyśleniami * Publikuj swoją twórczość

Polecam! :)